Hírek
SSZC, intézmény
Fenntarthatósági Témahét a Siófoki Szakképzési Centrum iskoláiban
A Siófoki Szakképzési Centrum valamennyi intézménye csatalkozott a X. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kezdeményezéshez. Az alábbiakban a témahét iskolai eseményeiről számolunk be.

Fenntarthatósági Témahét a Hikmanban – egészségnappal fűszerezve
Április 7-e és 11-e között rendezték meg a Fenntarthatósági Témahetet a Siófoki SZC Hikman Béla Szakképző Iskolában. Idén a fő téma a tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem, valamint az egészséges életmód volt, amely köré épültek a programok, feladatok.
A hetet tudáspróbával kezdték a tanulók, ahol az osztályok élővilág és környezet ismeretéből mérték össze tudásukat. A következő napokban izgalmas előadásokon vehettek részt, ahol a saját szemszögükből az élelmiszerbiztonságról, a nemzetközi fenntarthatóságról hallgattak előadást a fiatalok, megismerhették az ENSZ feladatait, hallgathattak előadást a gyógynövényekről és azok felhasználásáról, valamint különböző házipraktikákról.
Az utolsó napon a fenntarthatóság témaköréből az osztályok egy kvíz tesztsorral zárták a hetet.
A témahétbe becsatlakozott az egészségnap is, melyen változatos programok várták a tanulókat. Kezdésként egy feladatsort kellett megoldaniuk az egészséges életmóddal kapcsolatban, majd a témához kapcsolódóan filmvetítésen vettek részt. Ezt követte egy előadás a fenntarthatóság témakörében. A marcali mentőszolgálat munkatársai is ellátogattak az iskolába, lebilincselő előadásuk és gyakorlati oktatásuk során a tanulók igyekeztek elsajátítani az elsősegélynyújtás alapjait. Végezetül egy kis mozgással és játékokkal zárták a napot.
A fenntarthatósági témahét programjaival a Zöld Böjt kezdeményezéshez is csatlakozott az iskola.
Fenntarthatósági Témahét a Krúdyban- húsmentes nap
A 10. Fenntarthatósági Témahét alkalmából a 11. D és a 9. CD osztály diákjai Soósné Bolla Zsuzsanna tanárnő irányításával készítettek zöldségek és gyümölcsök felhasználásával húsmentes ételkóstolót. A kóstolót az ebédszünetben rendeztük meg, ahol a finom vegetáriánus falatok gyorsan gazdára találtak. A menüsor: zöldséges tócsni fokhagymás tejfölös öntettel, almás- diós zabsütemény, sárgaborsó krém és tökkrém pirítóssal.
A húsmentes napot szeretnék hagyománnyá tenni, hiszen a diákoknak fontos lenne tudni és az étkezési szokásaikba beépíteni, hogy hetente legalább 1 nap legyenek vegetáriánusok a Föld és egészségük érdekében!
Mathiász Fenntarthatósági Témahét - rajzverseny
A fenntarthatósági témahét keretein belül, iskolánk rajzversenyt hirdetett.
A biodiverzitás fontossága témakörében szebbnél szebb alkotásokat készítettek a pályázók, melyek közül a legkiemelkedőbbeket az iskolában létrehozott kiállításon meg is lehetett tekinteni.
Volt, aki technikai tudásával emelkedett ki, más a témakör alapos, mély körüljárásának köszönhetően kivételesen jól megragadta a verseny témáját. Az iskolában dolgozó oktatók többségi szavazatával a legkimagaslóbb három alkotás az alábbi tanulóké volt:
- I. helyezett: Tütősi Luca
- II. helyezett: Mózsi Villő Lelle
- III. helyezett: Motika Dorka
Az iskola idén is csatlakozott a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért elnevezésű országos szemétszedési programhoz.
A diákok és tanárok közösen vettek részt az eseményen, és Balatonboglár több pontján, együtt tisztították meg a környezetet a szeméttől. A kezdeményezés nemcsak a környezetvédelem fontosságára hívta fel a figyelmet, hanem erősítette a közösségi összefogást is.
Fenntarthatósági Témahét a Barossban - előadások a körforgásos gazdaságról
A Baross iskola a 2025. évben a fenntartható fejlődés témahét középpontjába a körforgásos gazdaság modelljét helyezte. A tanulók számára előadást szerveztek, melyhez Szili Dániel oktató látványos diasorozat készített. Bemutatásra került a fenntartható fejlődés fogalma, alappillérei és célkitűzései.
Az előadás tartalmazta azokat az intézményes célkitűzéseket, melyek eléréséhez Magyarország Kormánya is aktív szerepet vállalt a megfelelő szabályzó eszközök kidolgozásával és gyakorlati alkalmazásának megvalósításával. A gyerekek megismerhették a lineáris gazdaságot felváltó körforgásos gazdaság lényegét, ehhez kapcsolódóan a MOHU munkáját és tevékenységének fontosságát a csomagolások újrahasznosításában. Ma már mindenki találkozik a MOHU által kihelyezett automatákkal, gyűjtőpontokkal, ezért különösen fontosnak tartottuk, a jogkövető, egyben környezettudatos magatartás kialakulásának ösztönzését.
Bemutatásra kerültek azok a lehetőségek is, melyekkel a hulladékok otthon is hasznosíthatók, visszaforgathatók: pl. házi komposztálás, tojáshéj, kávézacc hasznosítása. Kiemelték a közösségi járműmegosztást (autó, kerékpár, roller), mint az erőforrás felhasználás csökkentés lehetséges, már részben megvalósult eszközeit. Olyan újrahasznosított terméket is bemutattak, melyek készítéséből jól prosperáló vállalkozások születtek.
Előadásaikba beépítették a Pannonhalmi Főapátság Zöld Böjt Programjának 5 alapelvét is, bemutatva azok kapcsolódását a fenntarthatósági célokhoz. Bár az itt megfogalmazott 5 alapelv (takarékoskodj az energiával, tudatosan vásárolj, tölts több időt a természetben, táplálkozz egészségesen, tekints magadra teremtményként, aki Isten vendége a földön) spirituális megközelítésű, szellemiségénél fogva rendkívül hasznos, kellő empátiával bármely meggyőződésű tanuló által befogadható.
Nem egy frontális, egyirányú előadást alkottak, hanem a tanulókat is bevonták a témák megvitatásába, mindenki elmondhatta miket vesz figyelembe vásárláskor, figyel-e az egészséges étkezésre, szem előtt tartja-e a hulladék termelés csökkentését. A tanulók így egymásnak példát mutattak, sokan önkritikát is megfogalmaztak.
A résztvevők elsősorban a 9. évfolyamról kerültek ki, de voltak 12-es és 13-as osztályok is.
Kissné Bauer Gabriella oktató két faliújságot is készített a tanulók bevonásával. Egyiken megjelentek a Zöld Böjt Program alapelvei és olyan hozzá kapcsolódó példák, mint az egészséges életmódot támogató „okos tányér”. A másik bemutató a klasszikus fenntarthatósági célok és kiemelt környezeti problémák mellett kitért a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségekre is.
Fenntarthatósági Témahét a Bacsákban - figyelemfelhívás, kvíz és levélgyűjtés
A rendezvény nyitásaként az iskola aulájában rövid tájékoztatást tartottak (legfőképpen a 9. osztályosoknak), hogy mit is jelent ez a szó fenntarthatóság, mi a feladatuk a jövőt illetően, kihangsúlyozva a földünk jövője, élhetősége most tőlük függ.
- egész nap propaganda filmeket vetítettek figyelemfelkeltésként az aula kivetítőjén
- az iskolában kihelyezett plakátok hívták fel a figyelmet a téma fontosságára.
Az osztályfőnökök, szaktanárok tanórákon a kisfilmeket lejátszhatták.
A Témahét egy szegmensét felhasználva iskolánk tanulói az iskola területén 76 zsák falevelet gyűjtöttek össze ezzel tették környezetünket tisztává és szebbé.
A kisfilmek ismereteit felhasználva egy 13+1 kérdéses KVÍZ feladatait oldhatták meg. A QR kóddal olvasható teszt olyannyira sikeres lett, hogy másnapra már több, mint 1200 kitöltés érkezett. A meghirdetett legjobb 3 osztály eredménye díjazásra került.
A hét utolsó munkanapján a Fenntarthatósági Témahét lezárásaként a KVÍZ eredményességének kihangsúlyozása mellett a 4 legjobb osztály elismerő oklevelet és ajándékot kapott.
A hét zárásaként említést tettek és megemlékeztek az e héthez szervesen kapcsolódó FÖLD napjáról (április 22.).
GALÉRIA
X. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét



KAPCSOLÓDÓ HÍREK

53. Országos Elsősegélynyújtó Verseny Somogy vármegyei forduló
A siófoki SZC Baross Gábor Technikum és Szakképző iskola és a Siófoki Kórház ad otthont május 30-án az 53. Országos Elsősegélynyújtó Verseny Somogy Vármegyei fordulójának.
SSZC

Német testvériskolai küldöttség a Krúdyban
A németországi Waldheimből érkezett testvériskolai küldöttség a Krúdyba. A látogatásról írt intézményi tudósítás az alábbiakban olvasható:
Intézmény

I. ZIEHL-ABEGG Ágazati Szakmai Verseny
Idén első alkalommal rendezte meg a vállalat az I. ZIEHL-ABEGG Ágazati Szakmai Versenytbgépészet és elektronika-elektrotechnika ágazatokban tanuló fiatalok részére.
SSZC